Presentation of the Bishops

Bishop Bernard Fellay was born on April 12, 1958 in Switzerland. He grew up next to the Econe seminary which he entered in October 1977. He was ordained to the priesthood on June 29, 1982, and immediately appointed General Bursar of the Society. He was besides the chaplain of several youth groups, had some parish ministry, and made numerous apostolic journeys to mission countries. On June 30, 1988, he was consecrated bishop but was maintained in his charge of General Bursar until his election as Superior General of the Society of St. Pius X in July 1994. In 2006, the General Chapter re-elected him for a second term of office.

Bishop Bernard Tissier de Mallerais was born in Sallanches, Haute-Savoie in France on September 14, 1945. After completing his university studies, he joined the Seminary of St. Pius X in Fribourg, Switzerland in October 1969. He was ordained a priest at Econe on June 29, 1975. He was in turn, professor, then vice-rector, and eventually rector of the Econe seminary. Next he became Secretary General of the Society of St. Pius X. He was consecrated a bishop on June 30, 1988, maintaining the aforementioned office until 1996. Then the task of preparing a biography of Archbishop Lefebvre was entrusted to him. It was a long and patient labor of research. The book was published in 2002. Bishop Tissier de Mallerais presently resides at the Econe seminary.

His Excellency Bishop Richard Williamson was born in London on March 8, 1940. He graduated from Cambridge University, and began a teaching career. Converted from Anglicanism, he entered the Econe seminary in October 1972. Ordained a priest on June 29, 1976, he was successively professor in a seminary, vice-rector, and then rector of the seminary in the United States. On June 30, 1988, he was consecrated bishop by Archbishop Marcel Lefebvre. He remained rector of St. Thomas Aquinas Seminary in Winona, Minnesota. In 2003, he was appointed rector of the La Reja seminary in Argentina. Since 2009, he has been residing in England.

Bishop Alfonso de Galarreta was born in Spain on January 14, 1957. Together with his family he migrated to Argentina. He entered the La Plata seminary in 1975 and stayed there for three years. In October 1978, he joined the Econe seminary. He was ordained a priest by Archbishop Lefebvre in Buenos Aires in August 1980. He was successively professor at the La Reja seminary in Argentina, then from 1985 until 1988, he was the South American district superior. He was consecrated a bishop in Econe on June 30, 1988. In 1989, he was appointed rector of the La Reja seminary, and in 1994, superior of the autonomous house of Spain at Madrid. From 2002 until 2006, he was second General Assistant of the Society of St. Pius X. In March 2009, he was appointed rector of the La Reja seminary in Argentina.