His Excellency Bishop Bernard Fellay

His Excellency Bishop Bernard Fellay was born on April 12, 1958 in Switzerland. He grew up near the seminary of EcĂ´ne where he entered in October 1977. He was ordained to the priesthood on June 29, 1982 and immediately appointed Bursar General of the SSPX. He was moreover in charge of several youth groups and of pastoral ministry. He also made several apostolic journeys to countries of the Third World. On June 30, 1988, he was consecrated a bishop and carried on as Bursar General until his election as Superior General of the SSPX, in July 1994. In 1996, the General Chapter re-elected him for a second term of office. His Excellency Bishop Fellay is fluent in French, English and German and he knows Italian and Spanish.